YANGIN ALGILAMA VE ALARM SİSTEMİ İLE KAPALI OTOPARK ALANLARI GAZ ALARM SİSTEMİ UYGULAMASI

Mavili Elektronik A.Ş. 28 Yıllık mesleki bilgi ve birikiminin yanı sıra ulusal ve uluslararası standartlarla uygun ürünleri ile ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde nitelikli binalarda güvenli yaşam koşullarının sağlanması için hizmetler sunmaya devam ediyor. Son olarak İzmir Fuar Alanı yangın algılama ve alarm sistemi ile kapalı otopark gaz algılama sistemi uygulaması Ege Bölge Müdürlüğümüz tarafından gerçekleştirildi.

İzmir'in yeni fuar alanı 240 bin metrekarelik alanda 7 blok halinde inşa edildi. Bu büyüklükteki bir inşaat alanı ile İzmir'de tek başına yapılan en büyük proje olarak kayıtlara geçti.

A Blok: 3 kat, 600'er araç kapasiteli 2 otopark, 23 bin metrekarelik sergi holünden oluşmaktadır.

B Blok: 3 kat, 26 bin 600 metrekarelik sergi holünden oluşmaktadır.

C Blok: Tek katlı, 15 bin 650 metrekarelik sergi holünden oluşmaktadır.

D Blok: 8 kat, 6 tane 145'er araç kapasiteli otopark, Restoran ve seminer salonundan oluşmaktadır.

E Blok: Fuar Sokağı 4 kat, 3 tane 125'er araç kapasiteli otopark ve 2 adet seminer salonundan oluşmaktadır.

F Blok: 3 kat, 11 bin 500 metrekarelik sergi holünden oluşmaktadır.

G Blok: Seyir kulesi 14 kattan oluşmaktadır.

Fuar Alanı yangın algılama ve alarm sistemleri ile kapalı otoparklar gaz algılama sistemleri elektrik yüklenici firması ELEKTRİO Mühendislik İnşaat Ltd. Şti. tarafından tesis edilmiş olup, firmamız tarafından üretilmekte olan maxlogic serisi ürünleri ve Türkiye Distribütörü olduğumuz Listec ürünleri tercih edilmiştir. Firmamızı ve ürünlerimizi tercih eden yüklenici firma Elektrio ile İzmir Büyük Şehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Elektrik Şube Müdürlüğü ve Elektrik Mühendislerine teşekkür ederiz.

Fuar alanında bulunan her binada maxlogic serisi akıllı adresli yangın alarm santralleri bulunmakta olup, bu santraller biribiri ile network edilerek, izleme ve kontrol merkezinden Supervisor grafik izleme yazılımı ile yönetilmektedir.

Fuar alanlarında 97 adet Maxlogic Akıllı adresli ışın (beam) tipi duman dedektörleri kullanılmıştır.

Odalarda, alçak tavanlı mekanlarda ve seminer salonlarında maxlogic akıllı adresli duman ve sıcaklık dedektörleri kullanılmıştır.

Galeri katlarında, kablo tava güzergâhlarında Listec kablo tipi sıcaklık dedektörleri ile algılama yapılmıştır.

Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörü özel olarak üretilen alev geciktirici ve halogen free bir kablo içerisine belirli aralıklarla yerleştirilmiş sensörlerden oluşmaktadır.

Sistem kontrol ve değerlendirme ünitesinden (SCU 800, Sensör Kontrol Ünitesi) ve içerisinde sıcaklık sensörleri olan sensör kablosundan (SEC) oluşmaktadır. Bu projede toplam 2100 metre sensör kablosu ve 11 adet kontrol ünitesi kullanılmıştır.

Doğrusal Kablo Tipi Sıcaklık Dedektörü nem, duman, toz, titreşim, buzlanma, aşındırma ve EMI'den (Elektro Manyetik Alan) etkilenmeyerek zor şartlar altında çalışabilmektedir. Bu nedenle dedektör, tünellerde, ağır sanayilerde (demir-çelik, kereste fabrikası gibi), kablo galerilerinde, otoparklarda, iletim hatlarında, hava limanlarında, gemilerde, soğuk hava depolarında vb. mekânlarda yangın algılama sistemi kurulabilmesine olanak sağlamaktadır.

Fuar alanı elektrik ve mekanik sistemlerin yangın anında davranışlarına ilişkin rapor doğrultusunda, yangın alarm sistemi tarafından yapılacak işlemlere ilişkin sebep-sonuç senaryoları yapıldı. Maxlogic röle modülleri ve kontak izleme modülleri ile kontrol ve izlemeleri gerçekleştirildi.

Mavili Elektronik Tic. Ve San. A.Ş. ülkemizde ve dünyada güvenli binalar tesis edilmesi için, ürün ve hizmetlerini geliştirerek çalışmalarına devam etmektedir.