AKILLI BİNALARDA GÜVENLİK İÇİN YAZILIMSAL ENTEGRASYON ÇÖZÜMLERİ

İpek Yavuz Konak
27 Aralık 2018

Günümüzde teknolojinin gelişmesi ve nüfusun artmasıyla birlikte akıllı binalar giderek yaygınlaşmaktadır. Akıllı binalar insanların hayatını birçok açıdan kolaylaştırmaktadır. Akıllı binaların, içinde yaşayan insanlara sağladığı faydaların başında konfor, enerji verimliliği ve güvenlik gelmektedir.

Akıllı binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması için güvenlik sistemlerinin kurulması gerekmektedir. Ancak güvenlik sistemlerinin sadece kurulu olması yeterli değildir. Aynı zamanda sistemlerin birbirleriyle entegre çalışması gerekmektedir.

Mavili Elektronik olarak, akıllı binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması için entegrasyonun bir zorunluluk olduğunun bilincindeyiz ve bu yönde yoğun çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Yangın algılama sistemleri konusunda teknoloji partneri olduğumuz, dünyanın lider CCTV üreticilerinden Hikvision ile bu kapsamda bir çalışma gerçekleştirdik.

Mavili Elektronik ve Hikvision’ın AR-GE ekipleri birlikte çalışarak Supervisor Grafiksel İzleme ve Kontrol yazılımı ile Hikcentral VMS yazılımı entegrasyonunu geliştirdi. Plug-in seviyesinde gerçekleştirilen bu entegrasyon, kullanıcıların Hikcentral yazılımı üzerinden Maxlogic & Mavigard marka yangın ve gaz algılama sistemlerini izleyebilmesini ve kontrol edebilmesini sağlamaktadır. Yangın ve gaz algılama sistemi gerçek zamanlı olarak Hikcentral üzerinden kolaylıkla yönetilebilmektedir.

Kullanıcı, normal durumda Hikcentral kullanıcı arayüzünde “Fire Alarm” butonuna basarak Supervisor plug-in yazılımına ulaşabilmektedir. Burada olay kayıtları, mahal haritaları ve kamera alanı bulunmaktadır. Kullanıcı dilerse harita üzerindeki cihazlara sağ tıklayarak, cihazla ilişkili kameranın canlı görüntüsünü izleyebilir. Birden fazla kamera birden fazla yangın algılama sistemi cihazı ile ilişkilendirilebilir.

Yangın durumunda Supervisor plug-in ekranı otomatik olarak açılır. Kullanıcı yangın alarmının geldiği cihazı mahal haritası üzerinden noktasal olarak tespit edebilir. Ayrıca cihazla ilişkili kameranın görüntüsü otomatik olarak açılır. Bu sayede kullanıcı yangının durumunu gerçek zamanlı bir şekilde izleyip değerlendirebilir. Yangın, hata vb. olaylar hem Supervisor plug-in yazılımında, hem de Hikcentral Alarm Center’da kaydedilmektedir.

Sonuç olarak, akıllı binalarda can ve mal güvenliğinin sağlanması için entegrasyon bir zorunluluktur. Söz konusu sistemlerin yönetiminin tek bir yazılım ile sağlanması, işletme açısından büyük kolaylık sağlamaktadır..