YANGIN ALGILAMA SİSTEMLERİNİN BİNA YÖNETİM SİSTEMLERİ İLE ENTEGRASYONU

İpek Yavuz Konak
07 Şubat 2019

Gelişen teknoloji ile birlikte binalarda bulunan elektronik ve mekanik sistemlerin sayısı artmaktadır. Bu sebeple sistemlerin ayrı ayrı yönetilmesi zorlaşmakta, tek merkezden yönetim ihtiyacı doğmaktadır. Bina yönetim sistemleri, binalarda bulunan HVAC, kartlı geçiş, CCTV, aydınlatma, hırsız alarm, yangın algılama vb. birçok sistemin yönetimini tek merkezden sağlayarak söz konusu ihtiyacı karşılamaktadır.

Bina yönetim sistemleri, konut projeleri, havalimanları, endüstriyel tesisler, hastaneler, AVM ve iş merkezleri başta olmak üzere birçok projede kullanılmaktadır. Özellikle üniversiteler, konut projeleri, endüstriyel tesisler gibi birçok binadan oluşan projelerin bina yönetim sistemi ile tek merkezden yönetilmesi işletme kolaylığı vee güvenlik açısından oldukça önemlidir.

Bina yönetim sistemleri birçok konuda kolaylık sağlamaktadır. İşletme maliyetlerinin düşürülmesi, enerji verimliliği, bina sakinlerinin konfor ve güvenliğinin sağlanması bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Bina sakinlerinin güvenliğinin sağlanabilmesi için tüm güvenlik sistemlerinin bina yönetim sistemleri ile entegre çalışması gerekmektedir. Bu gereklilikten yola çıkarak 30 yılı aşkın deneyimimizle yangın algılama sistemlerinin bina yönetim sistemleri ile entegrasyonunu sağlayan Maxlogic Modbus Modülünü geliştirdik.

Modbus modülü sayesinde yangın algılama sisteminde meydana gelen yangın alarmı, hata alarmı vb. olaylar bina yönetim sistemine Modbus haberleşme protokolü ile iletilir. Bina yönetim sistemleri de bu bilgi ışığında binadaki diğer sistemleri kontrol edebilir. Örneğin yangın alarmı gönderildiğinde bina yönetim sistemi acil anons sistemini tetikleyerek bina sakinlerinin tahliyesini sağlayabilir. Benzer şekilde bina yönetim sisteminden yangın algılama sistemine reset, alarm iptal vb. komutlar gönderilebilir.