ONVIF NEDİR? ONVIF ENTEGRASYONU NEDEN ÖNEMLİDİR?

İpek Yavuz Konak
12 Ekim 2018

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte akıllı binalar hızla yaygınlaşmaktadır. Akıllı binalarda kullanılan sistemler, enerji verimliliğinin yanı sıra son kullanıcıların konforu ve güvenliğini sağlamayı hedeflemektedir.

IP tabanlı güvenlik sistemleri son yıllarda yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu sistemlerin yazılımsal ve donanımsal özellikleri markadan markaya farklılık göstermektedir. Bu durum aynı binadaki farklı marka sistemlerin uyumlu bir şekilde çalışmasını engellemekte, bina güvenliğinin sağlanmasını zorlaştırmaktadır. Bu zorluklar farklı marka IP tabanlı güvenlik sistemlerinin birbirleriyle haberleşmesi ihtiyacını doğurmuştur.

2008 yılında kurulan ONVIF organizasyonu, başta CCTV olmak üzere IP tabanlı güvenlik sistemlerinin standartlaştırılmış arayüzler aracılığıyla haberleşmesini ve birlikte çalışmasını hedefler.

ONVIF açılımı “Open Network Video Interface Forum” olarak geçmektedir. Türkçe’ye “Açık Network Video Arayüz Forumu” olarak çevrilmektedir. ONVIF, IP tabanlı güvenlik sistemlerinin birbiriyle haberleşebilmesi ve birlikte çalışabilmesi için standart arayüzler sağlayan endüstriyel haberleşme platformudur.

ONVIF son kullanıcılar, entegratörler, danışmanlar ve üreticiler için birçok avantaj sağlamaktadır. ONVIF sayesinde entegratörler, danışmanlar ve son kullanıcılar, bir bina için güvenlik çözümü oluştururken farklı marka ürün ve sistemleri kullanabilmektedir. Üreticiler ise diğer marka sistemlerle entegrasyon sayesinde bina güvenliğini daha etkin bir şekilde sağlayabilmektedir.

Binalarda güvenliği tehdit eden unsurların başında yangın gelmektedir. Binalarda oluşabilecek yangın durumunda can ve mal güvenliğinin sağlanması için yangın algılama sistemlerinin kurulması oldukça önemlidir. Diğer bir önemli unsur ise yangın algılama sistemlerinin binadaki diğer sistemlerle entegre çalışabilmesidir. Bununla ilgili ayrıntılı bilgi için linkteki blog yazısını inceleyebilirsiniz:

Yangın Algılama Sistemlerinde Entegrasyonun Önemi

Yangın algılama sistemlerinin özellikle IP tabanlı CCTV sistemlerle entegre çalışması, binadaki kişilerin can ve mal güvenliği açısından çok önemlidir. Bu sebeple Mavili Elektronik olarak Supervısor uzaktan izleme ve kontrol yazılımı ile ONVIF tabanlı IP kamera entegrasyonunu geliştirdik. Bu entegrasyon sayesinde Maxlogic & Mavigard marka adresli yangın algılama sistemleri ile ONVIF tabanlı IP kamera sistemleri marka model fark etmeksizin entegre çalışabilmektedir.

Sistemde bir yangın alarmı meydana geldiğinde Supervisor yazılımı üzerinden en yakın kamera görüntüsünün açılması ve yetkili kişilerin mahalde meydana gelen yangını tespit edebilmesi, yangının büyüklüğünü kontrol edebilmesi oldukça önemlidir.

Sonuç olarak, ONVIF sayesinde binadaki farklı marka ve modellerdeki IP tabanlı güvenlik sistemleri kolaylıkla entegre edilebilmektedir. Bu sayede binadaki kişilerin can ve mal güvenliği sağlanabilmektedir. Özellikle yangın algılama sistemlerinin ONVIF tabanlı IP kamera sistemleriyle entegrasyonu, binadaki kişilerin yangın tehlikesine karşı korunması için çok önemlidir.

Kaynakça:

www.onvif.org